Duyuru Tipi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Projeler, teknik sorunlar, yarışma başvuruları, gizlilik politikası, yayın ilkeleri ve daha bir çok konudaki sorularınızın yanıtlarını burada bulabilirsiniz. Sorunuza cevap bulamadıysanız 'Bize Ulaşın'dan yazabilirsiniz.

TRT ÇOCUK’UN YAYINCILIK İLKELERİ NELERDİR?

TRT Çocuk Yayın İlkeleri'ne göz atmak içi tıklayın.

TRT ÇOCUK PROGRAMLARI ÇOCUK GELİŞİMİNE NASIL KATKIDA BULUNUR?

TRT Çocuk Yayın İlkeleri'ne göz atmak için tıklayın.

TRT ÇOCUK İÇİN BİR PROGRAM/ANİMASYON ÜRETMEK İSTİYORUM. PROJEMİ NASIL ULAŞTIRABİLİRİM?

Çocuklara yönelik yeni projeler için detaylı bilgiyi Yapımcılar sayfamızda bulabilirsiniz.

TRT ÇOCUK PROGRAMI VEYA WEB SİTESİYLE İLGİLİ ÖNERİ VE YORUMLARIMI SİZE NASIL ULAŞTIRABİLİRİM?

Yayınlarımız veya web sitemizle ilgili yorum, öneri, şikâyet ve taleplerinizi Bize Ulaşın'dan gönderebilirsiniz.

TRT ÇOCUK TV YAYININI NEREDEN İZLERİM?

TRT Çocuk TV yayın bilgilerini Yayın Kanallarımız sayfasından öğrenebilirsiniz.

TRT ÇOCUK'TA İZLEDİĞİM ÇİZGİ DİZİ, PROGRAM VE BELGESELLER YAYINDAN ÖNCE KONTROL EDİLİYOR MU?

İzlediğiniz tüm çizgi dizi, program ve belgeseller konusunda uzman editör ve pedagog ekibimizin titiz denetimlerinden geçtikten sonra izleyiciyle buluşmaktadır. Farklı yaş gruplarına hitap eden ağırlıklı olarak yerli yapımlarımızın ve az sayıdaki yabancı yapımların herhangi bir zararlı öge barındırmamasına son derece dikkat ediyoruz.

TRT ÇOCUK HANGİ YAŞ GRUBUNA UYGUN BİR ÇOCUK KANALIDIR?

TRT ÇOCUK ağırlıklı olarak 3-12 yaş grubu çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri dikkate alınarak hazırlanan bir yayın arşivine sahiptir.

NEDEN 24 SAAT YAYIN YAPILIYOR?
Yayınımız sırasında 21.30 'da uyku saati uyarısı yayınlanmakta olup, hemen arkasından çocukların uykuya geçişi kolaylaştırmak amacıyla Ninniler gibi daha sakin programların yayınına geçilmektedir. Siz de çocuğunuzun bu uyarıyı görmesini sağlayabilir ve bu konuda teşvik edici olabilirsiniz. Ayrıca, çocukları uyumadığı için gece yayını talep eden bazı ebeveynlerimiz ve yurt dışında yaşayan, kanalımızı takip eden izleyicilerimiz için de 24 saat yayın yapılmaktadır.
BAZI TRT ÇOCUK PROGRAMLARI NEDEN TEKRAR YAYINLANIYOR?

Yerli yapımların üretimi senaryo onayı, hedef kitlesi, pedagog değerlendirmesi gibi süreçlerden geçtiği için ekranımızda yer alması uzun sürebilmektedir. Hedef kitlemiz 3-12 yaştır, sürekli olarak yeni izleyicilerin aramıza katılmakta ve programlarımızı ilk defa izlemektedir. Yayında, bazı öğretici programların tekrarının da okul öncesi çocukların öğrenmesi için faydalı olduğu dikkate alınmaktadır. TRT Çocuk, kaliteli ve pedagog kontrollü yerli programlarına yenilerini eklemeye devam edecektir.

YENİ BÖLÜMLER NEDEN YOK?

Yerli yapımların üretimi senaryo onayı, hedef kitlesi, pedagog değerlendirmesi gibi süreçlerden geçtiği için ekranımızda yer alması uzun sürebilmektedir.

Sevilen yapımlarımızın yeni bölümleri mümkün olan en kısa sürede ekrana gelecektir.

RÜZGAR GÜLÜ’NE BAŞVURDUM BENİ NEDEN ARAMIYORLAR?
Rüzgar Gülü programı yarışmacı başvuruları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmek isteriz.

Rüzgar Gülü programında yarışmacı olmak için başvuran çocuklarımızın sayısı oldukça fazla.Programa katılacak adaylar son 15 gündeki başvurular dikkate alınarak, sistem tarafından otomatik seçiliyor. Eğer yarışmacı olarak kabul edilirseniz, program ekibimiz sizinle irtibata geçecektir.  

Yarışmaya katılabilmek için her 15 günde bir yeniden başvuru yapmak gerekiyor.  Programımıza gösterdiğiniz yoğun ilgi için teşekkür ediyoruz.

RÜZGAR GÜLÜ BAŞVURU VEYA CEVAP FORMU NEDEN HATA VERİYOR?
Program başlama saatinde veya sonrasında yoğunluk sebebiyle maalesef sorunlar yaşanabiliyor. 
YARIŞMAYA KAYIT OLURKEN HATA ALIYORUM. YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ?

Karşılaştığınız hata ekranının görüntüsü ile varsa hata mesajını bize iletebilirseniz size daha fazla yardımcı olabiliriz.

TRT ÇOCUK'TA İZLEMEK İSTEDİĞİM ÇİZGİ DİZİ, PROGRAM VE BELGESELLERİ NASIL ULAŞTIRABİLİRİM?

Ekranımızda görmek istediğiniz tüm çizgi dizi, program ve belgeselleri trtcocukizleyici@trt.net.tr adresi üzerinden bizlere iletebilirsiniz. Mesajınız en kısa sürede değerlendirilmek üzere ilgili birimlerle paylaşılacaktır.

TRT ÇOCUK'TA YAYINLANAN YARIŞMALARA NASIL KATILABİLİRİM?
Sevdiğiniz yarışma programına katılmak için Yarışmalar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
ÇİZGİ FİLM MAKİNESİ'NE YAPTIĞIM RESİMLERİ NASIL GÖNDEREBİLİRİM?

Çizgi Film Makinesi'nde yayınlanmak üzere yaptığınız resimleri şimdilik ne yazık ki ekranda gösteremiyoruz ancak ilgili programımız yeniden resim talep ettiğinde, ekranımızdan mutlaka haberdar olacaksınız.

WEB SİTESİ WEB SİTENİZDEKİ OYUNU AÇAMIYORUM. NE YAPABİLİRİM?
Hangi oyunu, hangi tarayıcıda (Google Chrome, Firefox vb.) açamadığınızın bilgisini detaylı olarak Bize Ulaşın'dan iletirseniz sorunun nedeni tespit edilerek en kısa zamanda çözüme kavuşturulacaktır.
YURT DIŞI YAPIMLARIN VİDEOLARI WEB SİTENİZDEN NEDEN YER ALMIYOR?

Yurt dışı program ve animasyonların sadece TV yayın hakkı, belirli bir süre kurumumuza aittir. Bu nedenle dijital platformlarda bölümler yayınlanmamaktadır.

TRT ÇOCUK WEB SİTESİ İLE İLGİLİ TEKNİK BİR SORUN YAŞIYORUM. NE YAPMALIYIM?

Eğer web sitemizde oyun açılmaması, video izleyememe, web sayfası yüklenememe gibi teknik sorunlar yaşıyorsanız sunucu, tarayıcı veya teknik nedenler sebebiyle olabilir. Teknik sorunlarınızla ilgili tarayıcı, versiyon, sayfa gibi detaylı bilgileri Bize Ulaşın’dan bize ileterek, sorunu çözümlememize yardımcı olabilirsiniz. Web sitemizi mobil ve tabletten açtığınızda oyunlarımızı ilgili uygulama mağazalarından indirerek oynayabilirsiniz. Web sitemizin ara yüzü mobil uyumludur. 

OYUN NEDEN GEÇ YÜKLENİYOR?

Oyunun açılması zaman alıyorsa, web tarayıcınız en son sürüm olmayabilir. Tarayıcı ayarlarınızdan ilgili güncellemeyi yapabilirsiniz. Ayrıca, web sitemizin teknik alt yapısı kullanıcılarımıza mümkün olduğunca hızlı şekilde cevap verebilecek şekilde hazırlanmış olup, bağlantı hızınız veya aşırı talep olduğu anlarda bir iki dakika daha açılmasını beklemeniz gerekebilir. Bu durum çoğunlukla oyun ve videolarda yaşanabilir. 

İNTERNETTE GÜVENLİK NASIL SAĞLANIR?

İnterneti güvenli kullanmak oldukça önemlidir. İnternet kullanımıyla ilgili detaylar için BilgiTeknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) ait guvenlinet.org/tr'yi ziyaret edebilirsiniz.

GİZLİLİK POLİTİKANIZ NEDİR?
Gizlilik politikamız ve kullanım koşullarımıza göz atabilirsiniz.
TRT ÇOCUK OYUN UYGULAMALARIMIZ ÜCRETLİ Mİ?

TRT Çocuk oyun uygulamaları Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT)'ye ait Apple Store ve Google Play hesaplarından ücretsiz olarak indirilebilmektedir.

OYUNLAR TELEFONUMDA AÇILMIYOR? NE YAPMALIYIM?

Mobil oyunlarımız Ios cihazlarda ios 8 ve üzeri android cihazlarda ise 4.0 ve üzeri işletim sistemleri desteklemektedir. Oyunlarımız diğer sürüm ve cihazlarda çalışmamaktadır. 

OYUNU OYNARKEN BİLGİSAYARIM DONUYOR, NEDEN OLABİLİR?
Bilgisayarınızda sitemizdeki bir oyunu açmaya çalıştığınızda donuyorsa, ilgili program bilgisayarınıza doğru yüklenmemiş olabilir. 
DİĞER

Hala sorularınız varsa BİZE ULAŞIN ‘dan iletebilirsiniz.