Mucize

O, yüzünün şeklini değiştiremez fakat biz bakış açımızı değiştirebiliriz.

Bizi değerli kılan özelliklerimizin neler olup neler olmadığı hakkında çocuklara ve yetişkinlere güzel bir bakış açısı kazandırabilecek, değerli bir film. 1 Şubat 2019
Uzman Pedagog Zeynep Temizer Atalar
İleri derece yüz deformasyonu ile dünyaya gelip, onlarca ameliyat geçirmesine rağmen farklı görünen bir çocuk için, yaşıtları ile kaynaşmak, çocukların acımasız dünyasında kendisi olmak ne kadar mümkün? Peki ya o bütün bunları yaşarken, bir anne, baba, kardeş ya da arkadaş olarak ona eşlik etmek ne demektir?

Mucize filmi, hayata işte tam da böyle bir başlangıç yapan, 10 yaşındaki Auggie’nin, ailesinin ve arkadaşlarının hikâyesini, her birinin gözünden ayrı ayrı anlatıyor.

Mucize, önemli olanın dış görünüş olmadığına ve zaten her insanın birrbirinden farklı olduğuna dikkat çekiyor. Film, herkesin kendine özgü değerli yönleri olduğunu, güçlü olmanın, sahip olunan özellikleri doğru şekilde kullanmak anlamına geldiğini gösteriyor. Çok bariz görünen olguları dahi herkesin farklı değerlendirilebileceğini son derece yoğun duygular üzerinden izleyiciye hatırlatıyor.

Sadece ailelerin değil, eğitimcilerin de faydalanacağı film, başarılı diyaloglarıyla da dikkat çekiyor. Örneğin okul müdürünün “O, yüzünün şeklini değiştiremez fakat biz bakış açımızı değiştirebiliriz” ifadesi, özellikle okul gibi birçok çocuğun birlikte olduğu bir ortamda, fiziksel veya kişisel farklılıklara rağmen nasıl uyum içinde yaşanılabileceğine dair önemli bir mesaj veriyor.

Tüm bunların yanında Mucize, sorunlu çocuğa odaklanan ebeveynlerin, diğer
çocuklarının fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını gözden kaçırabileceklerine dikkat çekmesi yönünden de ayrı bir önem taşıyor.

Oldukça duygusal sahnelere sahip olan bu filmi ailenizle birlikte izlerken, yanınıza bir kutu mendil almanızda fayda olabilir.

İyi seyirler…


Önemli Hatırlatma: Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.

YORUMUNUZ / GÖRÜŞÜNÜZ

MESAJINIZ GÖNDERİLİYOR,
LÜTFEN BEKLEYİNİZ...

MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. MESAJLARINIZ SAYFAMIZDA YAYIMLANMAYACAKTIR. YALNIZCA İÇERİK GELİŞTİRME AMAÇLI DEĞERLENDİRİLECEKTİR.

FORMDAKİ BAZI BİLGİLER EKSİK.
LÜTFEN GİRDİĞİNİZ BİLGİLERİ GÖZDEN GEÇİRİRMİSİNİZ...

GÖNDER