Pandemide Çocuklarda Miyopi Arttı

Araştırmalara göre pandemi döneminde özellikle miyopi vakalarında yükseliş olduğu gözleniyor.

Çocukların ekran başında geçirdiği sürenin artmasıyla, özellikle miyop vakalarında artış görüldü. 13 Eylül 2021
TRT Çocuk
Araştırmalara göre, salgın döneminde çocukların ekran başında geçirdiği sürenin artmasıyla, özellikle miyop vakalarında artış görüldü.
 Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Altan Kaman, "Miyopi gibi görme kusurları daha da fazlalaşırken, artı daha önce miyopi olan çocuklarda da göz numaraları daha fazla ilerledi. Pandemi boyunca telefon ve bilgisayar kullanımına bağlı olarak da göz kuruluğu ve göz yorgunluğu çocukları etkiledi." diye konuştu.


Genetik ve yakına odaklanmaBu rahatsızlıkları tetikleyen bazı sebepler var.Op. Dr. Altan Kaman'a göre, miyopide ana faktörlerden biri genetik olmakla birlikte, yakına odaklama da miyopinin gelişiminde ve ilerlemesinde etken.  Kaman, yakına odaklanmanının sebebine ilişkin, telefon ve bilgisayarı örnek gösterdi. Çocukların bu cihazların başında az göz kırpması, göz kaslarının sürekli kasılı kalması da miyopinin yanında göz kuruluğu ve yorgunluğunu tetikleyebiliyor.


Bolca sıvı tükettirmek gerekiyor


Uzmanlar, çocukların göz sağlığını korumak için bazı önerilerde bulundu. Op. Dr. Kaman, "Çocuklarımın göz sağlığını koruyabilmemiz için yakın odaklanmalarını olabildiğince azaltmamız lazım. Bilgisayar ve telefonla uzun süre vakit geçiren çocuklara ise ara sıra uzaklara bakarak göz egzersizleri yaptırmakta fayda var." dedi. Çocuklara ara sıra göz kırptırmak, göz sıvısını arttırmak için çocuklara bolca sıvı tükettirmek de tavsiye ediliyor.  

Önemli Hatırlatma: Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.

YORUMUNUZ / GÖRÜŞÜNÜZ

MESAJINIZ GÖNDERİLİYOR,
LÜTFEN BEKLEYİNİZ...

MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. MESAJLARINIZ SAYFAMIZDA YAYIMLANMAYACAKTIR. YALNIZCA İÇERİK GELİŞTİRME AMAÇLI DEĞERLENDİRİLECEKTİR.

FORMDAKİ BAZI BİLGİLER EKSİK.
LÜTFEN GİRDİĞİNİZ BİLGİLERİ GÖZDEN GEÇİRİRMİSİNİZ...

GÖNDER