Korona Günlerinde Çocukla Evde Yaşam

Çocuklarımızı virüs ile ilgili açık ve doğru bir şekilde yönlendirmek oldukça önemli.

Virüs nedeni ile evde geçirmek durumunda olduğumuz bu dönemi çocuğunuzun kişisel gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayabileceğiniz bir süreç olarak düşünmek ve şekil vermek bizlerin elinde aslında... 20 Nisan 2020
Seyhan Devlet Hastanesi Uzm Psikolog Melike Şeker CİNBAY
Dünya genelinde yaşanan salgın nedeni ile zor süreçlerden geçiyoruz. İçinde bulunduğumuz bu zorlu süreçleri anlamlandırmak, kaygılarımızı doğru bir şekilde yönetmek ve zamanının tamamını evde geçirmek durumunda kalan çocuklarımızı konu ile ilgili açık ve doğru bir şekilde yönlendirmek oldukça önemli.

Öncelikle çocuğunuzun yaş grubuna göre içinde bulunduğu gelişim sürecini göz önünde bulundurarak; virüs, hastalık, salgın vs. gibi kavramlarla ilgili sorduğu sorulara kısa ve anlaşılır yanıtlar vererek bu süreçte yapılması gerekenler hakkında çocuğa genel bir bilgi verilebilir. Korona virüs nedeni ile evde zaman geçirmenin gerekliliği ile ilgili konular, çocuğun yaş grubuna göre oyun yardımıyla somutlaştırılarak anlatılabilir, çocuğun genel süreçle ilgili kaygılı ifadelerde bulunması halinde; taşıdığı kaygı üzerine konuşması ve duygularını daha açık bir şekilde yaşaması yönünde onu yönlendirebilirsiniz.

Bu süreçte çocukların taşıdığı kaygı düzeyinin oranına göre davranışlarda genel bir değişim gözlenebilir; uyku düzeni, tuvalet alışkanlıkları gibi konularda problemler yaşanabilir ve çocuğunuzun size daha fazla ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçebilirsiniz. Öncelikle bir ebeveyn olarak içinde bulunduğumuz süreci kendi iç dünyamızda nasıl anlamlandırdığımız, bunu dışarı nasıl yansıttığımız, virüsle ilgili taşıdığımız kaygılarla başa çıkma şeklimiz, bu süreçte duygu ve düşüncelerimizin “farkında” olmamız oldukça önemli. Çünkü ev ortamında çocuk öncelikli olarak anne-babadan “gözlemlediği” şekilde hareket eder ve kendisine uygun bir baş etme yöntemi benimser.

Öncelikle bir ebeveyn olarak çocuğun sağlıklı gelişimini sürdürmek ve ev içerisindeki stres yöntemini doğru yönlendirmek adına, kaygı ve panik yaratacak haberlerden kaçınmak ve sosyal medyadaki gereksiz bilgi akışının dışında durmak oldukça önemli. Bu anlamda yaş grubuna göre, çocuğun sosyal medya kullanımı ile ilgili düzenlemeler getirilebilir ve konu ile ilgili ev içinde ortak hareket etmek bir alternatif olabilir. Çocuğun içinde bulunduğumuz süreci nasıl anladığı ve kavradığı ile ilgili sağlıklı gözlemler edinmek, müdahale edilmesi ve doğru yönlendirilmesi gereken noktaları zamanında anlamak; hayatın normale dönmesi halinde ilerleyen süreçte çocuğun sağlıklı bir şekilde sosyal hayatına devam etmesi konusunda büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda ev ortamında ayrı odalarda farklı zamanlar geçirmekten ziyade, ortak hareket etme, ortak aktivitelerde bulunma, gündemin getirdiği olumlu-olumsuz haberle birlikte baş etme etme becerisi geliştirmek bu sürecin aile olma kavramı üzerine üzerimizde bıraktığı en büyük artı olabilir.

Çocuklarla birlikte bu süreci geçirmek zaman zaman sıkabilir ya da daha tahammülsüz hissettirebilir böyle zamanlarda çocuğun ihtiyaçlarına karşılık vermek zorlaşabilir, çocuğunuza yasaklar ve kurallar koymak isteyebilirsiniz. Ev ortamında koymak istediğiniz kuralları bireysel olarak belirlemekten ziyade, günün belirli bir saatinde aile üyelerinin katıldığı bir toplantı düzenleyebilir, çocuğunuzun içinde bulunduğu gelişim dönemini göz önünde bulundurarak “birlikte” hareket edebilirsiniz. Çocuğunuzun ailenin bir üyesi olduğu, aile içinde diğer herkes gibi görev ve sorumlulukları olduğu konusunda ona rehberlik verebilir, bu süreçte ev ortamında sağlamak istediğiniz disiplini çocuğunuzla ortak hareket ederek belirleyebilirsiniz.

Bu çocuğa fikirlerinin önemsendiği ve önemli olduğu ile ilgili bir geri dönüş verir. Aile ortamında önemli ve değerli olduğunu fark eden bir çocuğun benlik algısı ve gelişimi ile ilgili sağlıklı düşünceler geliştirebileceğini öngörebiliriz. Bu anlamda virüs nedeni ile evde geçirmek durumunda olduğumuz bu dönemi çocuğunuzun kişisel gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayabileceğiniz bir süreç olarak düşünmek ve şekil vermek bizlerin elinde aslında...
Önemli Hatırlatma: Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.

YORUMUNUZ / GÖRÜŞÜNÜZ

MESAJINIZ GÖNDERİLİYOR,
LÜTFEN BEKLEYİNİZ...

MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. MESAJLARINIZ SAYFAMIZDA YAYIMLANMAYACAKTIR. YALNIZCA İÇERİK GELİŞTİRME AMAÇLI DEĞERLENDİRİLECEKTİR.

FORMDAKİ BAZI BİLGİLER EKSİK.
LÜTFEN GİRDİĞİNİZ BİLGİLERİ GÖZDEN GEÇİRİRMİSİNİZ...

GÖNDER