Koro

Vazgeçmeyen, sevgi, ilgi ve anlayışla çocukların ruhuna ulaşılabileceğine inanan bir öğretmenin, çocukların hayatını nasıl değiştirebildiğini bir kez daha görüyoruz.

Koro, zor durumdaki erkek çocukların eğitim aldıkları bir okulda geçen olayları konu alıyor. 13 Haziran 2019
Uzman Pedagog Zeynep Temizer Atalar
Yıl 1949... Fransa.. İkinci Dünya Savaşı biteli 4 yıl olmuş. 
 
Koro, zor durumdaki erkek çocukların eğitim aldıkları bir okulda geçen olayları konu alıyor. Birçok çocuğun kimsesiz veya davranış problemlerinin olduğu bu okulda işler, çok da kolay yürümüyor. Son derece sert ve yıpratıcı disiplin yöntemlerine sahip okul müdürü “etkiye tepki” anlayışıyla, çocukların yaptığı en ufak hatalara bile, oldukça büyük cezalar veriyor.

Okula yeni gelen müzik öğretmeni Bay Matiyö ise, bu durumu, çocuklarla kurduğu tatlı-sert ama büyük oranda hoşgörülü yaklaşımıyla değiştirmeye, çocukları korumaya çalışıyor. Çocukları ses türlerine göre sınıflandırarak bir koro kuruyor. Bu çaba sayesinde, okulun en problemli çocuklardan biri olan Pierre Moranj’ın aslında müziğe çok büyük bir yeteneği olduğu keşfediliyor. 

Bay Matiyö’nün yapıcı yöntemleriyle okul düzene girmeye, çocuklardaki davranış sorunları azalmaya, hatta okul müdürü bile biraz yumuşamaya başlıyor. Ancak bir psikiyatristin deney amacıyla okula getirdiği ileri düzeyde sorunlu öğrenci Mondan ile işler yeniden karışıyor. 
Bu film ile asla vazgeçmeyen, sevgi, ilgi ve anlayışla çocukların ruhuna ulaşılabileceğine inanan bir öğretmenin, çocukların hayatını nasıl değiştirebildiğini bir kez daha görüyoruz. Anne babalar için de geçerli bu değerli formül üzerinde düşünmeniz dileğiyle… 

İyi seyirler.


Önemli Hatırlatma: Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.

ÇOCUĞUNUZA UYGUN ÖNERİLERİMİZ
YORUMUNUZ / GÖRÜŞÜNÜZ

MESAJINIZ GÖNDERİLİYOR,
LÜTFEN BEKLEYİNİZ...

MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. MESAJLARINIZ SAYFAMIZDA YAYIMLANMAYACAKTIR. YALNIZCA İÇERİK GELİŞTİRME AMAÇLI DEĞERLENDİRİLECEKTİR.

FORMDAKİ BAZI BİLGİLER EKSİK.
LÜTFEN GİRDİĞİNİZ BİLGİLERİ GÖZDEN GEÇİRİRMİSİNİZ...

GÖNDER