İstanbul'da Çocukla Gezilebilecek Yerler

Çocuğunuz ile birlikte İstanbul'da gidebileceğiniz kültürel mekanlar...

İstanbul’da çocukla gidilebilecek gezi noktaları. 15 Haziran 2022
TRT Çocuk
İstanbul’da yaşayanlar için çocukla yazın gidilebilecek gezi noktaları.

1) Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi ve Çocuk Öğrenme Programları

Sakıp Sabancı Müzesinde 18-36 aylık çocuklara yönelik duygu ve sanat atölyelerine katılabileceğiniz gibi daha büyük çocuklarınızla da müzeyi gezebilir ve etkinlik takvimine bakarak eğitimlere katılımını sağlayabilirsiniz.

Adres: Sakıp Sabancı Caddesi No:42 Emirgan, İstanbul
Güncel Çocuk Eğitimleri | SSM (sakipsabancimuzesi.org)

2) İstanbul İllüzyonlar Müzesi

İstanbul İllüzyonlar Müzesinde büyüleyici illüzyonların dünyasını keşfedin! Çocuklarınızla illüzyonun ne olduğunu gözlerinizle görmek ve deneyimlemek isterseniz bu müze tam da size göre.

Adres: Narmanlı Han, İstiklal Cd. No: 180 34421, Beyoğlu, İstanbul
Museum of Illusions Istanbul Istiklal

3) Müze Gazhane Çocuklar için Atölyeler ve Bilim Merkezi

İstanbul’a kazandırılan yeni bir yaşam ‘’alanı’’ olan Müze Gazhane, çocuklar için de geniş bir etkinlik skalasına sahip. Dilerseniz atölyelere katılabilirsiniz dilerseniz de bilim merkezinde bilim ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.
Adres: Kurbağalıdere Cd. No:125 Hasanpaşa, Kadıköy, İstanbul
Müze Gazhane (muzegazhane.istanbul)

4) İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri üç ana birimden oluşan bir müzeler kompleksidir. Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi. Çocuklarınızla konuşabileceğiniz ve karşılıklı öğreneceğiniz birçok tarihi bilgi barındıran Arkeoloji Müzeleri, tarihin görkemli esintisiyle ziyaretçilerini bekliyor.

Adres: Alemdar Caddesi, Osman Hamdi Bey Yokuşu, Gülhane, İstanbul
İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ (muze.gov.tr)

5) Pera Müzesi ve Çocuk Atölyeleri


Çocukların sergileri interaktif bir şekilde öğrenmesini amaçlayan Pera müzesinde çocuk atölyeleri de mevcut. Etkinlik takviminden istediğiniz etkinliği seçerek çocuğunuz için eğlenceli ve öğretici bir sanat deneyimi kazandırabilirsiniz.

Adres: Meşrutiyet Caddesi No:65 34430, Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbul
Pera Müzesi | Pera Çocuk (peramuzesi.org.tr)

6) Dolmabahçe Sarayı Saat Müzesi


Türkiye’nin ilk ve tek saat müzesi olan Dolmabahçe Saat Müzesinde hem Osmanlı döneminden hem de dünya saat koleksiyonuna ait birçok önemli eser yer almakta. Dolmabahçe sarayının içerisinde yer alan saat müzesine çocuklarınızla rahatlıkla gidebilirsiniz.

Adres: Vişnezade Mahallesi, Dolmabahçe Caddesi, No: 1, Dolmabahçe, İstanbul
Dolmabahçe Müzesi | Millî Saraylar (millisaraylar.gov.tr)

7) Milli Saraylar Resim Müzesi

Dolmabahçe Sarayının içerisinde yer alan ve 11 bölümden ve 34 ayrı salondan oluşan müzede, Osman Hamdi Bey, İbrahim Çallı, Hikmet Onat gibi ünlü Türk ressamlarının eserlerini görebilirsiniz. Burada çocuklarınızla birlikte hem mimari hem de kültürel anlamda doyuma ulaşabileceğiniz bir gün geçirebilirsiniz.

Adres: Vişnezade Mahallesi, Dolmabahçe Caddesi, No: 1, Dolmabahçe, İstanbul
Resim Müzesi | Millî Saraylar (millisaraylar.gov.tr)

8) İstanbul Kelebek Çiftliği


Çocukların yeni canlı türleriyle tanışması için iyi bir fırsat olan Kelebek Çiftliği, Türkiye’deki ilk kelebek çiftliği olarak geçiyor. İlk varışta kelebeklerin hikayesi hakkında kısa bir bilgi sahibi olduktan sonra dilerseniz renk renk uçuşan kelebekler, tropik bitki ve çiçekler arasında yürüyüş yapabilir, kelebeklerin üzerinize konmasına izin verebilirsiniz.

Adres: Fatih Sultan Caddesi, Zerzevatçıköy (Acarkent bitişiği) Beykoz / İstanbul
İstanbul Kelebek Çiftliği (istanbulkelebek.com)

9) Galata Kulesi

Çocukla İstanbul'a tarihi Galata Kulesi'nden izlemek iyi bir seçenek olabilir. Bizans İmparatorluğu döneminde, Galata semtinin Ceneviz kolonisi olduğu on dördüncü yüzyıl ortalarında, Cenevizliler tarafından, Galata surlarının bir parçası olarak inşa edilen Galata Kulesi, Osmanlı döneminde bir süre zindan olarak kullanıldıktan sonra, yangın gözetleme kulesine çevrildi. Galata Kulesi müzesinde, tarih öncesi dönemlerden itibaren yerleşime sahne olan ve üç büyük imparatorluğa, yaklaşık on altı yüzyıl boyunca başkentlik yapan İstanbul’un tüm dönemlerini yansıtan eserler sergileniyor. 20. yüzyılın ortalarına kadar İstanbul’daki en yüksek yapılardan biri olan Galata Kulesi’nin en üst katı, İstanbul'un en güzel panoramik manzaralarından birine sahip. Kule, Akdeniz ve Karadeniz’deki Ceneviz Kuleleri ile birlikte Unesco’nun geçici miras listesinde yer alıyor. Galata Kulesi'ne gittiğinizde İstanbul’un ilk mevlevihanesi ve Beyoğlu’ndaki en önemli Osmanlı eseri olan Galata Mevlevihanesi’ne yürüyüş mesafesi ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Kule’den yukarı İstiklal Caddesi’ne çıkıldığında Tarık Tunaya Kültür Merkezi de ücretsiz olarak ziyarete açık.

Adres: Bereketzade, Galata Kulesi, 34421 Beyoğlu/İstanbul
galatakulesimuzesi@ktb.gov.tr
Tel: 02122454141


Önemli Hatırlatma: Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.

YORUMUNUZ / GÖRÜŞÜNÜZ

MESAJINIZ GÖNDERİLİYOR,
LÜTFEN BEKLEYİNİZ...

MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. MESAJLARINIZ SAYFAMIZDA YAYIMLANMAYACAKTIR. YALNIZCA İÇERİK GELİŞTİRME AMAÇLI DEĞERLENDİRİLECEKTİR.

FORMDAKİ BAZI BİLGİLER EKSİK.
LÜTFEN GİRDİĞİNİZ BİLGİLERİ GÖZDEN GEÇİRİRMİSİNİZ...

GÖNDER