Çocuklarda Tatil Rutini Nasıl Oluşturulur?

Yaz tatilinde çocukların zamanlarını nasıl geçireceklerine dair iyi bir planlama yapılması, rutin ve sorumlulukların devam etmesi önemlidir.

Tatilde rutin olarak ailece yapılabilecekler... 25 Temmuz 2022
TRT Çocuk
Çocuklar uzun tatillerde serbest vakit geçirmek, diledikleri kadar televizyon izlemek, tabletle oynamak veya akranlarıyla birlikte olmak isterler. Yaz tatilinde kontrolü bırakmadan iyi bir planlama ile tüm ihtiyaçların karşılanması, rutin ve sorumlulukların devam etmesi önemlidir. Aksi takdirde okula dönüşte adaptasyon süreci tüm öğrencileri ve aynı zamanda anne-babaları zorlayabilir. 

Tatil dönemi; aile, akraba ve arkadaşlarla birlikte vakit geçirilen, bedensel, zihinsel, duygusal, sosyal gelişime katkı sağlayan, eğitici, öğretici, eğlendirici, yaratıcılık içeren, yaşına uygun sorumluluk almasını destekleyen, karşılıklı etkileşimin yer alacağı şekilde düzenlenirse çocuk için faydalı olur. Çalışan anne babaların bir kısmı tatilde çocuklarını büyükanne ve büyükbabaların yanına bırakmak zorunda kalabilir. Böyle durumlarda en sık karşılaşılan sorun anne ve babaların kendi evlerinde koydukları kuralların, büyükler tarafından esnetilmesi oluyor. Torunlarına kıyamayan aile büyükleri çocukların her istediğini onaylayıp izin vererek, çocuklarda sınırları zorlayan davranışların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden anne ve babaların, aile büyükleriyle bu konuda konuşup ortak bir tutum sergilemeleri faydalı olabilir.

 Peki tatilde nelere dikkat etmelisiniz?

Rutinlere dikkat etmeliOkul zamanı aynı saatte uyuyup uyanan çocukların, yaz tatilinde uyku düzenleri bozulabilir. Uyku düzeninin bozulması çocuğun günlük rutinini olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple gün için de uykusuzluk, akşam yatış saatlerinin değişmesi gibi sorunlar yaşanmaması için çocukların uyku düzeninin devamı önemlidir.Öğrenme süreçleri devam etmeli

Uzun aralıklı tatillerde unutmalar yaşanabilir. Ders çalışmaktan soğutmayacak şekilde çocukların bir önceki dönemde öğrenilen derslerini düzenli olarak tekrar etmeleri sağlanabilir. Tatilde yeni konular yerine, öğrenilen geçmiş konuların tekrarı yararlıdır. Çalışma süreleri, mola içerir  şekilde ve dikkat süresine uygun şekilde planlanabilir. Teknoloji kullanımına dikkat

Okul döneminde çocukların daha sınırlı olan teknoloji kullanımı tatil döneminde daha az sınırlı olabilir. Çocukla birlikte teknoloji kullanımı planlaması yapılabilir. Teknoloji kullanımındaki sınırlama, genel gelişim ve dikkati için gereklidir. Zaman yönetiminin yanı sıra çocukların oynadıkları oyunların özellikleri, izledikleri videoların içerikleri ve kullanılan sosyal ağların takibi de önemlidir.

Birlikte keyifli zaman geçirilmeliÇocuğunuz evdeyken birlikte daha kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Tüm ailenin bir arada olduğu günlerde çocukların hem dinleneceği hem de öğreneceği farklı etkinlikler deneyebilirsiniz. Yapboz, boyamalar, maket yapımı gibi çeşitli hobileri çocuklarınızla deneyimleyebilirsiniz..İlgi ve yetenek alanlarına önem verilmeli

Tatil döneminde çocukların sosyalleşme ve hareket alanları daralmaktadır. Çocuklar, hem akranları ile zaman geçirecekleri hem de ilgi ve yeteneklerine yönelecekleri spor, müzik ve resim alanlarındaki kurslara yönlendirilebilir. Kitap okumaya devam etmeli
Okul döneminde düzenli kitap okuyan çocuklar, tatil döneminde kitap okumayı aksatabilirler. Çocuklarınız ile beraber kitap okuyabilir, sonrasında okuduğunuz kitapla ilgili çeşitli etkinlikler yapabilirsiniz. Önce çocuğunuzla birlikte günlük bir öğrenme / okuma saati belirleyin. Çocuğunuzun okuma becerilerinin yavaşlamaması için belirlediğiniz süre boyunca eğlenceli, ilginç materyallerle kitap okumayı sürdürün.


Ailece yapılabilecek rutinler…Zamanı yönetmek neden önemli konuşun.

Bir günde neler yapılabileceğini düşünün, yazın. Neleri yapabiliyor ve yapamıyorsunuz konuşun.

Ailece okuma saati yapın.
Ailece teknolojiden uzak kalma saati ya da günü planlayın.
Telefon, tablet, televizyon ve bilgisayardan uzak durun. 
Birlikte bir yaz hikayesi yazın.
Her aile üyesi kendi cümlesini belirlenen sıraya bağlı kalarak hikayeye eklesin.

Evde kırık dökük eşya kalmasın. Birlikte tamire ihtiyacı olan eşyaları elden geçirin ve tamir edin. 

Deniz kenarından topladığınız materyalleri boyayın ve çeşitli tablolar, kutular veya süslemeler yapın.

Ailece birlikte gezilebilecek yerleri belirleyin ve gezi planlayın.
Sokak hayvanlarıyla ilgili su kabı tasarlayarak ihtiyaç noktalarına koyun.
Önemli Hatırlatma: Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.

YORUMUNUZ / GÖRÜŞÜNÜZ

MESAJINIZ GÖNDERİLİYOR,
LÜTFEN BEKLEYİNİZ...

MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. MESAJLARINIZ SAYFAMIZDA YAYIMLANMAYACAKTIR. YALNIZCA İÇERİK GELİŞTİRME AMAÇLI DEĞERLENDİRİLECEKTİR.

FORMDAKİ BAZI BİLGİLER EKSİK.
LÜTFEN GİRDİĞİNİZ BİLGİLERİ GÖZDEN GEÇİRİRMİSİNİZ...

GÖNDER