Çocuklarda Evde Zehirlenmeye Dikkat!

Özellikle 0-5 yaş arasında çocuklarda görülen zehirlenme vakaları evde gerçekleşiyor.

Zehirlenme vakalarının çoğunu çocuklar oluşturuyor. 14 Eylül 2021
Ankara'da bulunan Ulusal Zehir Danışma Merkezi, Türkiye'nin dört bir yanındaki vakalara danışmanlık yapıyor. ALO 114 hattına iletilen vakaların çoğunluğunu çocuk zehirlenmeleri oluşturuyor. ALO 114, Ulusal Zehir Danışma Hattı. Bu hat üzerinden her yıl ortalama 200 bin vakaya danışmanlık veriliyor. Rapor edilen zehirlenme vakalarının büyük çoğunluğu çocuklarda görülüyor.

Özellikle 0-5 yaş arasında çocuklarda görülen zehirlenme vakaları evde gerçekleşiyor.

Çocuklarda görülen zehirlenme vakalarının en önemli nedenleri ilaçlar ve ev kimyasalları. Bu nedenle ebeveynler çocukları korumak için ilaçları kilitli dolaplarda tutmalı, temizlik yaparken ortamı havalandırmalı ve kimyasalları kesinlikle karıştırmamalı. Uzmanlar alınacak basit tedbirlerle çocuk zehirlenmelerinin önüne geçilebileceğini belirtiyor.

 "Temizlik yaparken havalandırmanın iyi yapılması gerekiyor"

Ulusal Zehir Danışma Merkezi Sorumlusu Dr. İbrahim Koç, alınması gereken önlemlere değindi: "Temizlik yaparken ortamın çok iyi havalandırılmış olması gerekiyor. Mümkünse maske kullanmak lazım, eldiven kullanmak lazım ve bu işi yapanın dışında alanda kimsenin olmaması gerekiyor."

Zehirlenmenin ne ile olduğu önem taşıyor


İlaç ve ev kimyasallarını kozmetik ürün zehirlenmeleri izliyor. Zehirlenme vakaları çoğunlukla bir saat içinde rapor ediliyor. Dr. İbrahim Koç, zehirlenme vakalarında önce ne ile zehirlendiğinin önemli olduğunu söyledi. "Burada ikincisi ne yapılacağını çok iyi bilmek lazım. Maddenin ciddiyetine göre olay yerinde yönetilebilir vaka evde de yönetilebilir ya da en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilebilir hasta." Çocukları korumak için ilaçların, kozmetik ve kimyasal ürünlerin onların ulaşamayacakları yerlerde saklanması önem taşıyor.

Önemli Hatırlatma: Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.

YORUMUNUZ / GÖRÜŞÜNÜZ

MESAJINIZ GÖNDERİLİYOR,
LÜTFEN BEKLEYİNİZ...

MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. MESAJLARINIZ SAYFAMIZDA YAYIMLANMAYACAKTIR. YALNIZCA İÇERİK GELİŞTİRME AMAÇLI DEĞERLENDİRİLECEKTİR.

FORMDAKİ BAZI BİLGİLER EKSİK.
LÜTFEN GİRDİĞİNİZ BİLGİLERİ GÖZDEN GEÇİRİRMİSİNİZ...

GÖNDER