Çocuğunuzu Zararlı Videolardan Koruyun!

Anne ve babalar çocuklarını mobil cihazlarla baş başa bırakmamalı.

Çocuklar için video yükleyenlerin çocukların pedagojik gelişimi ile yakından ilgilendiğini düşünmek oldukça iyimser bir düşünce olur. 1 Kasım 2019
Alpan Aytekin

Video paylaşım siteleri artık hayatın vazgeçilmez bir parçası hâline geldi. Merak edilen bir konu, hakkında bir yazı okumaktansa, bir video izleyerek görsel ve işitsel bilgi aktarımı yoluyla daha hızlı öğrenilebiliyor. Televizyon kanallarında kendilerine hitap eden bir içerik bulamakta zorlanan gençler ve genç yetişkinler, paylaşılan videolar arasında kaybolmuş bir şekilde mobilde ve kablosuz ağlarda artması; video paylaşım siteleri kullanımının bilgisayarlardan, telefon ve tablet gibi mobil cihazlara doğru kaymasını da sağladı. Bu da yeni bir kullanıcı kitlesi oluşmasının yolunu açtı: Çocuklar.

Video paylaşım sitelerinin telefon ve tabletlerle erişilebilir hâle gelmesi anne ve babalar için bir devrim niteliğindeydi. Okul öncesi çağındaki çocuğunun eline telefon verip video izletebilmek ebeveynler için bir can simidi hâline geldi. Televizyon gibi, bir program süresi sınırı yoktu. İçerik alabildiğine çoktu ve otomatik oynatma (autoplay) özelliği sayesinde video tavsiye yöntemi, sıradaki videoları sıraya diziyor ve çocuklara saatlerce video izletilebiliyordu. Bunun yanı sıra mobil teknolojiler sayesinde mekân sınırı da ortadan kalkmıştı. Çocukları ile evden dışarı çıkan ebeveynlerin imdadına telefonları yetişmeye başladı ve sosyal video paylaşım platformları birdenbire otomatik bir bakıcı işlevi kazandı.

İçerik üreticisi kanallar, anne ve babaların imdadına yetişerek okul öncesi çocuklara yönelik içerikler üretmeye başladılar. Renkli içerikler, animasyonlar, anaokulu şarkıları, oyuncak açma videoları, sürpriz yumurta açma videoları gibi… Kanalların ve içeriklerin ardı arkası kesilmiyordu. Video paylaşım sitelerinde saatler geçiren çocuklar, yetişkinlere göre platformda yetişkinlere göre daha çok vakit geçiren bir kitle haline geldiler.

Ancak ortada bazı gerçekler var: Özellikle çok fazla video yüklenen paylaşım sitelerinin içeriği herhangi biri tarafından izlenmeden yayına alınıyorlar. Günde milyonlarca dakika video yüklenen sitelerin bununla baş edebilecek insan kaynakları yok. Anne ve babalar, sadece başlığına veya görseline bakarak çocuklarını mobil cihazlarla baş başa bırakmaması gerekiyor. Çünkü çocuklar için video yükleyenlerin çocukların pedagojik gelişimi ile yakından ilgilendiğini düşünmek oldukça iyimser bir düşünce olur.

Video paylaşım sitelerinde çocuklara yönelikmiş gibi hazırlanmış, para kazanma amaçlı oldukça zararlı zararlı videolar yer almaya başladı. Bu tür videolar çocuklara küçük yaşta travma yaşatabilecek niteliktelerdi ve yalnız, çocuklara yönelik içerikleri göstermek için hazırlanan çocuk uygulamalarının güvenli içerik filtrelerinden bile sızabiliyorlar.

Kullanıcılar tarafından şikâyet edilen ve kaldırılan sakıncalı videolar, farklı sayfa isimleri alınarak veya isimleri değiştirilerek defalarca yeniden yüklenebiliyor. Bu konuda şikâyetlerinizle ilgili yetkili mercileri hızlıca bilgilendirmek gerekiyor.

Çocuğunuzun video paylaşım sitelerindeki sakıncalı videoları görmesini nasıl engellersiniz?

·       Çocuğunuzun video paylaşım sitelerinde/dijital oyunlarda karşılaşabileceği zararlı, sakıncalı içerikler ve etkileri konusunda bilinçlenin.

·        Çocuğunuza video paylaşım sitelerinde/dijital oyunlarda karşılaşabileceği zararlı, sakıncalı içerikler ve etkilerini açıklayın. İzlediği/oynadığı içeriklerin yaşına uygun olup olmadığını nasıl anlayacağını ve kontrolünü öğretin.

·        Video içeriklerini çocuğunuz izlemeden önce izleyin veya ilk önce birlikte seyredin.

·        Sürekli izlediği veya yeni izleyeceği videoları listeleyin, denetim altında tutun. Sitelerin otomatik video tavsiye yöntemi ile oluşturduğu listeleri izletmeyin.

·        Video paylaşım sitelerinde serbestçe gezinmelerine izin vermeyin.

·        Zararlı videoları mutlaka bildirin.

·        Zararlı videolarda çıkan reklamları da gördüğünüz sakıncalı video linki ile reklam veren firmaya bildirin.Önemli Hatırlatma: Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.

YORUMUNUZ / GÖRÜŞÜNÜZ

MESAJINIZ GÖNDERİLİYOR,
LÜTFEN BEKLEYİNİZ...

MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. MESAJLARINIZ SAYFAMIZDA YAYIMLANMAYACAKTIR. YALNIZCA İÇERİK GELİŞTİRME AMAÇLI DEĞERLENDİRİLECEKTİR.

FORMDAKİ BAZI BİLGİLER EKSİK.
LÜTFEN GİRDİĞİNİZ BİLGİLERİ GÖZDEN GEÇİRİRMİSİNİZ...

GÖNDER