Yanlış Beslenme Erken Ergenlik Sebebi

Çocuklarda ergenlik yaşı düşüyor. Yanlış beslenme erken ergenliğe yol açıyor.

Tüketilen hazır ve işlenmiş gıdalar, erken ergenliği tetikleyen en önemli nedenlerin başında geliyor. 14 Eylül 2021
TRT Çocuk
Çocukların vazgeçilmezi çikolatalar, jelibonlar, hamburgerler, patates kızartmaları gibi atıştırmalıklar aslında göründüğü kadar masum değil. Zira fast food tipi beslenme çocuklarda erken ergenliğe neden olabiliyor. Bunun en büyük sebebi ise dengesiz beslenme.

Ergenlik yaşı düşüyor

Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Boyraz, "Hareketsiz yaşam, beslenme bozuklukları, katkı maddeli yiyeceklerin çok tüketilmesi, fast food gıdalar, özellikle bazı endokrin bozucu maddeler, hormonlar mevsiminde olmayan yiyecekler, besinleri korumak için içerisine konulan katkı maddeleri bunlar hormon gibi davranarak ergenliği tetikleyebiliyor" dedi.

Bu yiyeceklerden uzak durun


Kız çocuklarının 8, erkek çocuklarının ise 9 yaşında ergenliğe girmesi erken ergenlik olarak kabul ediliyor. Erken ergenlik çocuklarda boy kısalığı yapabiliyor. Erken ergenlik bazı sıkıntılara yol açabiliyor. Çocuklar yeterli uzayamıyor, psikolojik sorunlar yaşayabiliyor. Uzmanlar çocukların gazlı içecekler ve cips gibi yiyeceklerden uzak durması gerektiği konusunda ebeveynleri uyarıyor.


Önemli Hatırlatma: Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.

YORUMUNUZ / GÖRÜŞÜNÜZ

MESAJINIZ GÖNDERİLİYOR,
LÜTFEN BEKLEYİNİZ...

MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. MESAJLARINIZ SAYFAMIZDA YAYIMLANMAYACAKTIR. YALNIZCA İÇERİK GELİŞTİRME AMAÇLI DEĞERLENDİRİLECEKTİR.

FORMDAKİ BAZI BİLGİLER EKSİK.
LÜTFEN GİRDİĞİNİZ BİLGİLERİ GÖZDEN GEÇİRİRMİSİNİZ...

GÖNDER