Evde Ailece Oynanabilecek Sokak Oyunları

İşte evde ailece oynanabilecek sokak oyunlarından bazıları..

Hangi sokak oyunu hangi yaş çocuğa uygun, nasıl oynanır ve faydaları nelerdir gibi soruların cevaplarını sizin için derledik. 20 Ocak 2023
TRT Çocuk
Çocukların kendi belirledikleri ve sevdikleri bir fiziksel aktiviteyi düzenli ve sürekli bir şekilde günlük hayatlarına dâhil edecekleri şekilde yapmaları sağlığın korunması ve yaşam kalitelerinin artması açısından önemli olduğu biliniyor. Özel bir spor ya da aktiviteye vakit bulamayan ya da ulaşamayan çocuklar için ise sokak oyunları bu eksikliği kapatabilir. Birçok çocuğun tercih ettiği sokak oyunları çocuğun yaşına uygun şekilde seçildiğinde, çocuk oyundan daha çok keyif alır ve daha fazla fayda sağlanır.

Hangi sokak oyunu hangi yaş çocuğa uygun, nasıl oynanır ve faydaları nelerdir gibi soruların cevaplarını sizin için derledik. İşte evde ailece oynanabilecek sokak oyunlarından bazıları..

Yağ Satarım Bal Satarım: Kendi çocukluğunuzdan da aşina olabileceğiniz “Yağ Satarım Bal Satarım” oyunu çocuklarınızın da oldukça severek oynadığı bir oyun olabilir. Oyun esnasında koşma, zıplama gibi hareketler sayesinde yer değiştirme hareketlerinin gelişmesine fayda sağlayan bu oyun, 5 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olacaktır.

Nasıl Oynanır?: Çocuklardan birisi ebe seçilir. Diğer çocuklar daire olur ve yere otururlar. Ebe, elinde mendil ile oyunun şarkısını söyleyerek yerde oturan çocukların arkalarından dolaşır. Ebe, şarkının istediği yerinde elindeki mendili çocuklardan birinin arkasında yere bırakır. Oturan çocuklar ellerini vurarak ve söyleyerek şarkıya katılırlar. Oturan çocuk, eğer arkasına mendil bırakıldığını fark ederse hemen mendili kapıp dairede dolaşan ebeyi aynı yönde kovalar ve yetişirse sırtına mendille vurur. Sonra kendisi mendili saklamak için oyuna başlar. Oturan çocuk arkasındaki mendili fark etmezse ebe onun yanına kadar gelip turu tamamladığında mendili alarak yerdeki çocuğun mendille sırtına vurur ve mendili eline vererek ebeliği diğer çocuğa bırakır.

Oyun esnasında söylenen şarkı ise şöyledir:

Yağ satarım, bal satarım,
Ustam gitmiş ben satarım.
Ustamın rengi sarıdır.
Satsam on beş liradır.
Zambak, zumbak,
Dön arkana iyi bak

Oyun için Gerekli Malzemeler: Mendil

Balık Ağı
: 5 yaş ve üzeri için uygun bir oyun. Az bilinen sokak oyunlarından olan “Balık Ağı”, çocukları eğlendirmenin yanı sıra birleştirilmiş hareketleri geliştirir. Birleştirilmiş hareketler, iki farklı hareketi art arda yapma becerisi olarak açıklanabilir. Tıpkı futbol oynarken koşarak pas atabilmek gibi. Balık ağı oyununun ayrıca oyun esnasında gerekli olan koşmak gibi temel hareketleri yaparken dengesini sağlamak ve vücut bölümlerini kullanarak stratejiler geliştirmek gibi faydaları bulunuyor.

Nasıl Oynanır? Yere oyun alanı olarak bant ya da iple bir dikdörtgen çizilir. Buna “balık ağı” denilir. Çocuklardan ya da aileden birisi ebe olarak seçilir. Ebe “balıkçı” olur ve balık ağının bir köşesinde bekler. Diğerleri “balık” olurlar ve ağın çevresinde dolaşırlar. Diledikleri zaman, yakalanmamaya çalışarak balık ağına girip çıkarlar. Balıkçı ise, ağa giren balıkları yakalamaya çalışır. Ağın içine olabildiğince çok sayıda balığın girdiği bir anı gözetir. Balıkçı istediği zaman “Dur!” ya da “Yakaladım.” diye bağırır. Balıkçı bağırınca, ağ içinde bulunan bütün balıklar oldukları yerde kalırlar. Böylece balıklar yakalanmış olur. Balıkçı, balıkları sayar, sayısını söyler ve ebelikten kurtulur. Yakalanan balıklar, yeni bir ebe seçerler. Yeni seçilen ebe balıkçı olur. Oyun böylece sürer gider. Oyun sonunda, en çok balık tutmuş olan alkışlanır.

Oyun için Gerekli Malzemeler: İp, bant ya da sokakta oynamak için tebeşir, boya

Sek Sek: En bilinen sokak oyunlarından biri olan Sek Sek, hem dışarda hem de evde rahatlıkla oynanabilir. Oyun esnasında gerekli olan zıplama gibi hareketler, çocukların denge hareketlerinin gelişimine de katkı sağlamaktadır. Gelişim özellikleri ve oyunun gerektirdikleri göz önünde bulundurulduğunda bu oyun 8 yaş ve üzeri çocuklar için daha uygun olabilir.

Nasıl Oynanır?: Yere peş peşe 1 ve 8 arası sayılardan kareler çizilir. Çocuk ilk olarak 1 numaralı kareye bir taş atar. Atılan bu taşa basmadan tek ayak üzerinde zıplayıp sekizinci kareye kadar gider ve tek ayakla zıplayarak 1 numaralı kareye geri döner. Taşı alır ve çizgiye basmadan kareden çıkar. Oyun bu şekilde 2, 3, 4, 5, 7 ve 8’inci kareye kadar devam eder. Eğer çocuk, taşı karenin dışına atarsa veya ayağıyla çizgiye basarsa yanmış olur ve oyun sırası arkadaşına geçer.

Oyun için Gerekli Malzemeler: İp, bant ya da sokakta oynamak için tebeşir, boya, taş

İstop:
Çocuklar arasında oldukça popüler olan sokak oyunlarından birisi ise İstoptur. Eğlenceli olmasının yanı sıra genellikle doğa içinde ve oyun alanını gezerek oynanan bu oyun, doğa ile uyumun geliştirilmesi açısından da faydalıdır. İstop, 8 yaş ve üzeri çocuklar için uygun bir oyundur.

Nasıl Oynanır? Oyuna katılanlar bir daire oluştururlar. İçlerinden bir ebe seçilir. Ebe birinin adını söyleyerek topu havaya atar. Top yere düşerken adı söylenen çocuk topu havada yakalarsa başka birinin adını söyleyerek topu yeniden havaya atar. Adı söylenen oyuncu topu havada tutamazsa, topu yerden eline aldığında “İstop!” diye bağırır. Kaçışan oyuncular “İstop!” dendiği anda oldukları yerde durmak zorundadır. Bu durumda ebe, duran arkadaşlarından birini topla vurmaya çalışır. Vurulan oyuncu bir puan kaybeder ve ebe o olur. Üç kere vurulan oyuncuya bir isim verilir. Oyun, en son isim verilmemiş oyuncu kalıncaya kadar devam eder.

Oyun için Gerekli Malzemeler:
Top

Yakan Top: Özellikle kalabalık çocuk grupları arasında tercih edilen oyunlardan olan “Yakan Top” basit gibi görünse de aslında oldukça hareketli ve stratejik bir oyundur. Bu çok yönlü oyunu oynarken topu fırlatma ve yakalama gibi hareketler nesne kontrolünün gelişmesini sağlar. Oyun gereği koşarken aynı anda topu yakalaması gibi hareketler ise çocuğun temel ve birleştirilmiş hareket becerilerinin gelişmesi açısından faydalıdır. Bu oyun, geniş bir alanda, 10 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur.

Nasıl Oynanır?: Oyuncular iki eşit gruba ayrılırlar. Oyuna başlayacak grup belirlenir. Ebe olan grup karşılıklı belirli mesafede dizilirler. Diğer grup ortada bulunur. Ebe grubu karşılıklı topu atarken ortadaki grup da toptan kaçmaya, topa değmemeye çalışır. Topa değen kişi çıkar. Ortada hiç çocuk kalmayıncaya kadar topla vurmaya devam edilir. Tüm oyuncular vurulunca diğer grup ortaya girer.

Oyun için Gerekli Malzemeler:
Geniş bir alan, top

Dairede Ters Koş:
“Dairede Ters Koş” oyunu için çocukları ve oyunu yönetecek mutlaka bir yetişkin ve geniş alan gerekecektir. Yaşları gereği takım oyunlarına yönelen çocukların oldukça keyif alacağı bu oyun, yer değiştirme hareketlerini vücut, alan farkındalığı ve hareket ilişkilerini kullanarak artan bir doğrulukla yapma becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bu beceriler, oyun esnasında çocuğun kendisinin ve diğerlerinin farkında olarak koşmaya ve yakalanmamaya çalışması olarak açıklanabilir. Bu oyun, 10 yaş ve üzeri için uygundur.

Nasıl Oynanır?:
Oyuncular iç içe daire oluştururlar. Dış daireyi oluşturan çocukların sayısı iç dairedeki çocuklardan bir kişi fazla olmalıdır. Öğretmenin veya oyunu yöneten kişinin işaret vermesiyle dış dairedeki çocuklar hangi yöne koşuyorsa iç dairedekiler de ters yöne koşarlar. Bu koşu yavaş tempoda olmalıdır. Öğretmenin veya oyunu yöneten kişinin ikinci işaretiyle her iki dairede koşanlar el ele tutup birbirleriyle eş olurlar. Açıkta kalan çocuklara eksi puan verilir.

5 yaş ve üzeri için önerilen diğer oyunlar: Köşe kapmaca, balonu yere düşürmeme, bowling, çömlek çömlek ne kaynar?, topuk burun.

8 yaş ve üzeri için önerilen diğer oyunlar: Müzikli yer kapmaca, çizgiyi aş aya ulaş, saklambaç, resmi vur sayıyı al, don-çözül.

10 yaş ve üzeri için önerilen diğer oyunlar: Tekler-çiftler yarışması, yerden yüksek, annem bana su çeker, köprüden geçecek top.

Kaynak: Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi

Önemli Hatırlatma: Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.

YORUMUNUZ / GÖRÜŞÜNÜZ

MESAJINIZ GÖNDERİLİYOR,
LÜTFEN BEKLEYİNİZ...

MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. MESAJLARINIZ SAYFAMIZDA YAYIMLANMAYACAKTIR. YALNIZCA İÇERİK GELİŞTİRME AMAÇLI DEĞERLENDİRİLECEKTİR.

FORMDAKİ BAZI BİLGİLER EKSİK.
LÜTFEN GİRDİĞİNİZ BİLGİLERİ GÖZDEN GEÇİRİRMİSİNİZ...

GÖNDER