Çocuklara Online Masallar

İstanbul Masal Okulu, pandemi sürecinde de çevrim içi olarak etkinliklerini sürdürüyor.

Masal okulu öğretmenleri, öğrencilere online masal anlatarak onlarla hayal dünyasına yolculuk yapıyor, birlikte şarkılar söyleyerek eğlenceli vakit geçiriyor. 20 Ekim 2020
TRT Çocuk
Koronavirüs salgını nedeniyle çocuklarla yüz yüze bir araya gelemeyen masal okulu öğretmenleri, öğrencilere canlı yayında masal anlatarak onlarla hayal dünyasına yolculuk yapıyor, birlikte şarkılar söyleyerek eğlenceli vakit geçiriyor.

İki yıl önce İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 2023 vizyon projelerinden olan "Kütüphanede Hayat Var Projesi" ile hayat bulan İstanbul Masal Okulu, Üsküdar Validebağ Korusu'nda faaliyetlerine çevrim içi olarak devam ediyor. İstanbul İl Eğitim Müdürlüğü Masal Okulu Koordinatörü Özgür Aras Tüfek, masal okulunu kurduktan sonra, öğrencilerden, velilerden ve okullardan büyük talep gördüklerini anlattı.

Bu talepleri karşılamak için ilk etapta 100 öğretmene ardından İstanbul'un 39 ilçesinde binlerce öğretmene masal anlatıcılığı eğitimi verdiklerini belirten Tüfek, böylece kent genelindeki okullarda binlerce öğrenciyi masallarla buluşturduklarını söyledi.Tüfek, masalın, insanların birlikte vakit geçirmelerini, aynı hayali kurarak yan yana durmalarını, bir hayale inanmalarını ve yüz yıllarca kültür aktarımını sağladığını söyledi.

Masallar bir hayat simülasyonudur


Tüfek, pandemi süreci öncesinde öğrenci ve velilerden olumlu dönüşler aldıklarını aktararak, "O sınıftaki çocuklar eve gittiklerinde masal anlatmışlar ve bunun devamını istemişler. Veliler de okul müdürünü arayıp, 'Bugün çocuklar ne dinledi?' diye soruyor. Masal anlatımlarından sonra velilerin bize söyledikleri şey şu: 'Biz de çocuklarla birlikte dinliyoruz. Masal saatinden çıkamadığımız için kahvaltımız gecikiyor.' Böyle güzel şeyler yaşıyoruz ve bu bizi çok heyecanlandırıyor. Çocuklar da biz de sanal bir gerçeklikle karşı karşıyayız. Ancak masal dünyasına girdiğinde, çocuk masal kahramanıyla birlikte yola çıkıyor. Bu yol aslında toz pembe bir yol değil. Bir sürü engel var. Devler, ejderhalar, kuyular. Kahramanla birlikte o korkuyu yaşıyor. Sonra kahramanın bir inanca tutunarak bir iyilikle o yolculuğun sonunda başardığını ve girdiği bütün çıkmazlardan kurtulabileceğini görüyor. Bu çocuğa aslında şunu fısıldıyor: Sen de hayatında bir sürü sıkıntı yaşayabilirsin. İstemediğin bir sürü şey olabilir. Zorluklar, karşında devler gibi dikilebilir ama masal kahramanı gibi korkma, vazgeçme, iyiliği bırakma." diye vurguladı.

Masal dünyasına yolculuk eden çocukların gerçek hayatta karşılaşacakları zorlukları yenerek, pes etmediğini, bu nedenle masala "Hayat Simülasyonu" dediklerini anlatan Tüfek, "Bazı veliler 'Çocuk zorluk görmesin, korkuyor.' diyor. Bunların yaş seviyesine göre ayarlanması çok önemli. Ama çocuk bunları görmezse hayatın içinde karşılaştığında ne yapacak? Bununla baş etmeyi nasıl öğrenecek?" diye konuştu. Masal Okulu'nu çocukların hayal dünyasına hitap edecek şekilde tasarladıklarını söyleyen Tüfek, "Masal dünyası gibi bir yer kurmaya çalıştık. Çocuk geldiğinde burada ayakkabılarını çıkartıyor, yerdeki minderlere ya da sedire oturuyor. Sobamız var yakıyoruz. Kışın üstünde kestaneler pişiriyoruz. Çocuk farklı bir dünyaya giriyor. Validebağ Korusu içinde olmamız da büyük bir şans. Ormanın içinden yürüyerek geliyorlar. Masal dünyasına kelimelerle yolculuk yapıyorlar." ifadelerini kullandı.

Pandemi süreciyle birlikte çocuklardan ayrı kaldıkları için çok üzüldüklerini aktaran Tüfek, masalları çocuklara ulaştırmak için hemen çalışmalara başladıklarını anlattı. Tüfek, "Pandeminin ilk haftası biz masallarımızı kayıt altına alarak, bunları yayınladık. Şimdi de canlı yayınlarla masallarımızı çocuklarımıza ulaştırıyoruz. Pandemide masal okulu sekteye uğramadı. Tabii ki buruğuz, onları burada karşılayamıyoruz ama sürece de uymak zorundayız. Pandemi sürecinde bizler Masal Okulu öğretmenleri olarak çocuklarımızla çevrim içi bir şekilde onlarla buluşuyoruz." dedi.

https://www.instagram.com/istanbulmasalokulu
https://twitter.com/istmemmasal Önemli Hatırlatma: Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.

YORUMUNUZ / GÖRÜŞÜNÜZ

MESAJINIZ GÖNDERİLİYOR,
LÜTFEN BEKLEYİNİZ...

MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. MESAJLARINIZ SAYFAMIZDA YAYIMLANMAYACAKTIR. YALNIZCA İÇERİK GELİŞTİRME AMAÇLI DEĞERLENDİRİLECEKTİR.

FORMDAKİ BAZI BİLGİLER EKSİK.
LÜTFEN GİRDİĞİNİZ BİLGİLERİ GÖZDEN GEÇİRİRMİSİNİZ...

GÖNDER