Çocuklar İçin Evdeki Tehlikelere Dikkat!

Özellikle 4 yaşa kadar olan çocuklarda göz kazaları daha sık yaşanıyor.

Uzmanlar çocuklar için evde en büyük tehlikenin kapı kolları ve lazerli oyuncaklar olduğuna dikkat çekiyor. 13 Eylül 2021
TRT Çocuk
Ev kazalarına bağlı göz yaralanmaları her yaş grubunda görülse de en çok çocukları etkiliyor. 18 yaş altı çocuklarda göz kazası daha sık yaşanıyor. Uzmanlar çocuklar için en büyük tehlikenin kapı kolları ve lazerli oyuncaklar olduğunu söylüyor. Göz yaralanmalarına neden olan kazalar en çok ev ortamında meydana geliyor. Özellikle 4 yaşa kadar olan çocuklarda göz kazaları daha sık yaşanıyor. Uzmanlar evdeki mobilyaların daha güvenli hale getirilmesi konusunda aileleri uyarıyor.

Çocuklar koşarken kapı kollarına çarpıyor

Ankara Üniversitesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Huban Atilla, "Çocuklar boyları yüzünden koşarken, oynarken sivri uçlu köşelere kapı kollarına çarpabiliyorlar. Bunların kapatılması ya da kapı kollarının ona göre seçilmesi önem 
taşıyor" dedi. Çocukların oynadığı oyuncak seçimi de önemli. Lazerli oyuncaklar, gözde yanık, kanama ve bazen delinmelere yol açabiliyor." dedi.

Kimyasallara dikkat

Gözle ilgili bir durumda hemen doktora başvurulması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Atilla, ebeveynlere şu tavsiyelerde bulundu.

1- Çocuklara oyuncak seçiminde gözüne zarar verebilecek sivri uçlu oyuncakların alınmaması gerekiyor. Lazerli, ışıklı gözüne zarar verilebilecek oyuncaklar zaten seçilmez ama öyle evde de varsa onlar da uzak durması gerekiyor.
2- Çocukların temizlik malzemeleri ile direkt teması da geri dönülemeyecek ağır hasarlara, görme kaybına neden olabiliyor. Göz yaralanmalarında olabilecek en kısa sürede müdahale yapılması önemli. Uzmanlar böyle bir durumda vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerektiğinin altını çiziyor.
 Önemli Hatırlatma: Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.

YORUMUNUZ / GÖRÜŞÜNÜZ

MESAJINIZ GÖNDERİLİYOR,
LÜTFEN BEKLEYİNİZ...

MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. MESAJLARINIZ SAYFAMIZDA YAYIMLANMAYACAKTIR. YALNIZCA İÇERİK GELİŞTİRME AMAÇLI DEĞERLENDİRİLECEKTİR.

FORMDAKİ BAZI BİLGİLER EKSİK.
LÜTFEN GİRDİĞİNİZ BİLGİLERİ GÖZDEN GEÇİRİRMİSİNİZ...

GÖNDER