Çocuklar İçin Bir Kaç Faydalı Oyun Önerisi

Çocuk gelişimine faydalı öğeler içeren oyunlardan birkaçını sizin için derledik.

Çocuklar için faydalı oyunu bulmak her zaman çok kolay olmayabiliyor. 1 Kasım 2019
Erhan Kahraman
Oyun ve eğlence şüphesiz her çocuğun en temel hakkı. Zamanın şartlarına göre bunun şekli değişse de temel kurallar her zaman için geçerlidir. Bunların başında da ebeveyn kontrolü gelir. Dijital oyunlar klasik oyunlara kıyasla fiziksel olarak güvenli görünmelerine rağmen, sunduğu sınırsız içerik sebebiyle çocuklar için daha fazla risk barındırıyor. Neyse ki günümüzde dijital içerikler tıpkı sinema ve TV’lerde olduğu gibi 7+, 13+ ve 18+ gibi yaş sınırlamalarıyla sunuluyor. Bu durum ailelerin işini bir nebze kolaylaştırsa da,  çocuklar için faydalı oyunu bulmak her zaman çok kolay olmayabiliyor.

Bu yüzden çocuk gelişimine faydalı öğeler içeren oyunlardan birkaçını sizin için derledik.

TRT Çocuk Animasyon Stüdyosu

Hedef Kitlesi: 7 yaş ve üzeri 
Kazanımı: Eğitici, eğlenceli, oynaması kolay ve çocuğa animasyon yapabilmeyi sağlayan uygulama.
Oyun Platformu: IOS, Android

Ebeveynin Bilmesi Gereken: İnternet tarayıcı üzerinden bilgisayarlarda ya da mobil telefonlarda oynanabilen TRT Çocuk Animasyon Stüdyosu, çocukların ilk animasyonlarını yapmalarını sağlıyor. Kolayca kullanılabilen uygulama, objeleri farklı sahneler üzerinde hareket ettirmeyi sağlayarak, mini bir çizgi film meydana getirme olanağı sunuyor. Böylelikle hayal gücü, eğlence ve yaratıcılıkla bir araya geliyor. Çok yönlü düşünme yetisini ve hikâye anlatım kabiliyetini geliştirirken, çocuklara kendi animasyonunu yapabilmesine imkân veriyor.

World of Zoo
Hedef Kitlesi: 13 yaş ve üzeri 
Kazanım: Hayvanlar dünyası hakkında zengin bilgiler sunan ve hayvan sevgisi aşılayan bir oyun.
Oyun Platformu: PC, Nintendo Wii, Nintendo DS

Ebeveynin Bilmesi Gereken: National Geographic Society’nin sağladığı gerçek bilgilere dayalı olarak hayvanlar dünyasını tanıtan World of Zoo, çocuklar için bir hayvanat bahçesi simülasyonuna dönüşüyor. Oyuncular 11 ayrı familyaya ait, 95 farklı türden hayvan ile kendi hayvanat bahçelerini kurabiliyor. World of Zoo’da çocuklara sunulan hedef; hayvanat bahçesindeki hayvanların mutluluğunu sağlamak. Bunun için hayvanları beslemek, onlarla oyunlar oynamak gibi aktiviteler gerekiyor. Çocuklar bu faaliyetleri gerçekleştirirken, pek çok farklı türden hayvanı da tanımış ve onlar hakkında gerçek bilgiler edinmiş oluyorlar.

Wii Sports
Hedef Kitlesi: 8 yaş ve üzeri 
Kazanım: Oyunları birer fiziksel aktiviteye dönüştürerek çocukların fiziksel gelişimlerini destekleyen, aynı zamanda aile boyu sosyalleşmeye ve ekip çalışmasına zemin sağlayan spor temalı oyun seti.
Oyun Platformu: Nintendo Wii

Ebeveynin Bilmesi Gereken: Üç boyutlu kontrol cihazıyla yönetilen Wii Sports, sadece çocukların değil tüm ailenin ekran karşısında harekete geçmesini sağlıyor. Wii konsoluna kablosuz bağlanan ve yapılan hareketleri takip eden oyun kumandasıyla, golf, tenis gibi sporlar ekran karşısında eğlenceli bir aile aktivitesine dönüşüyor. 

Abzu
Hedef Kitlesi: 10 yaş ve üzeri 
Kazanım: Eğitici, pozitif mesajlar içeren, oynaması kolay derin denizleri keşfetmenizi sağlayan oldukça başarılı bir oyun.
Oyun Platformu: PC, PlayStation 4, Xbox One

Ebeveynin Bilmesi Gereken: Abzu, çocuklara hatta yetişkinlere okyanusun yüzeyini ve derinlerini keşfetme olanağı sunan, indirilebilir bir macera oyunu. Oyuncu, okyanusun derinlerini keşfederken, sualtı yıkıntılarının arasında yaşayan canlıları tanıyor hatta etkileşime geçme olanağı buluyor. Oyun, okyanusun yırtıcılarından bazıları ile birkaç gergin çatışma içerse de belirgin şiddet veya kan içermiyor.

LittleBigPlanet
Hedef Kitlesi: 8 yaş ve üzeri 
Kazanım: Çocukların kreatif kabiliyetlerini geliştirirken, problem çözme ve araç-gereç kullanma konusunda da kazanımlar sağlayan bir dünya kurma oyunu.
Oyun Platformu: PlayStation 3 ve PS4

Ebeveynin Bilmesi Gereken: Video oyunları genellikle yapımcı stüdyonun tasarladığı dünyalarla sınırlıdır. LittleBigPlanet ise farklı bir yaklaşımla, oyundaki dünyayı meydana getirme işini oyuncuya bırakıyor. Böylece çocuklar, hayal güçlerini özgür bırakarak, kurguladıkları dünyayı sevimli görüntüler ve figürlerle hayata geçirebiliyor.

Cut The Rope
Hedef Kitlesi: 7 yaş ve üzeri 
Kazanım: Problem çözme becerilerini ve daha ileri yaşlar için temel fizik kurallarını eğlenceli bir sunumla öğreten bulmaca oyunu.
Oyun Platformu: iOS, Android

Ebeveynin Bilmesi Gereken: İleri düzey fizik derslerine başlamak için daha vakit var. Ama temel fizik kurallarını ve cisimlerin yerçekimiyle etkileşimini öğrenmenin tam zamanı! Dokunmatik ekranların hayatımıza kazandırdığı en sevimli bulmaca oyunlarından biri olan Cut The Rope'da amacımız, iplerden oluşan düzeneği doğru yöneterek, sevimli yaratığın şekere kavuşmasını sağlamak. Yıllar içinde eklenen yüzlerce yeni bölüm ve farklı fizik kurallarını esas alan yeni oynanış mekanikleriyle Cut the Rope çocukların problem çözme becerilerinin gelişimine katkı sağlıyor. 

Threes!
Hedef Kitlesi: 8 yaş ve üzeri 
Kazanım: Rakamlar ve sayılar aracılığıyla problem çözme, analitik düşünme ve öngörülü olma kazanımları sunan mobil oyun.
Oyun Platformu: iOS, Android

Ebeveynin Bilmesi Gereken: Dört basamaklı sayıları ve toplama işlemini bilen herkesin kolayca oynayabileceği bu mobil oyun, 3 rakamı ve onun katları olan sayıları birbiriyle eşleştirme üzerine kurulu. Toplam 16 kareden oluşan sabit oyun düzleminde sürekli yenilenen ve gittikçe zorlaşan sayılar üzerinde hâkimiyet kurmak, sadece çocuklar için değil, büyükler için de zekâ geliştirici ve problem çözme becerilerini sınayacak bir eğlence hâlini alıyor. 

Toca Life: City
Hedef Kitlesi: 4 yaş ve üzeri 
Kazanım: Çocukların günlük hayatta sıkça karşılaştıkları fiziksel mekânları keyifli ve güvenli bir seçkiyle tanımalarını sağlayan mobil oyun.
Oyun Platformu: iOS, Android

Ebeveynin Bilmesi Gereken: Toca Boca tarafından geliştirilen Toca Life: City, çocukları günlük eğlencelerle dolu bir metropolle tanıştırıyor. Şehir hayatının vazgeçilmezi olan alışveriş merkezler, kuaför, tiyatro ve benzeri 6 farklı mekanda 35 ayrı karakterle etkileşim imkanı sunan oyunda, çocuklar kendi karakterlerini kişiselleştirerek hayal gücünü geliştiriyor. 

TRT Çocuk Su Altı Kaşifi
Hedef Kitlesi: 4 yaş ve üzeri
Kazanım: Çocukların su altı dünyasının zenginlikleriyle eğlenceli bir ortamda tanışmasını sağlayan, eğitici bir mobil oyun.
Oyun Platformu: Web, iOS, Android

UNUTMAYIN: Ne kadar faydalı olursa olsun çocukların dijital oyunlarla geçirdiği zamanı sınırlı tutmak ve gözlemlemeye devam etmek gerekiyor.  Özellikle internet erişimi olan oyunların reklam içerip içermediğine ve kişisel erişim izni isteyip istemediğine dikkat etmek gerekiyor. Reklamsız ve kişisel bilgilerin paylaşımını istemeyen oyunları tercih etmenizi öneririz.
Önemli Hatırlatma: Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.

ÇOCUĞUNUZA UYGUN ÖNERİLERİMİZ
YORUMUNUZ / GÖRÜŞÜNÜZ

MESAJINIZ GÖNDERİLİYOR,
LÜTFEN BEKLEYİNİZ...

MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. MESAJLARINIZ SAYFAMIZDA YAYIMLANMAYACAKTIR. YALNIZCA İÇERİK GELİŞTİRME AMAÇLI DEĞERLENDİRİLECEKTİR.

FORMDAKİ BAZI BİLGİLER EKSİK.
LÜTFEN GİRDİĞİNİZ BİLGİLERİ GÖZDEN GEÇİRİRMİSİNİZ...

GÖNDER