Bu Aktivite Neleri Geliştirir? [Çorap Kukla]

Çoraptan bir aktivite yapabilmek birçok kişinin aklına gelen bir yaklaşım veya düşünce tarzı değil. Bu tür programlar ve aktiviteler sayesinde, çocuklarımızın daha farklı düşünmelerini, daha yaratıcı ve üretken olmalarına teşvik etmiş oluyoruz.

Çoraptan bir aktivite yapabilmek birçok kişinin aklına gelen bir yaklaşım veya düşünce tarzı değil. Bu tür programlar ve aktiviteler sayesinde, çocuklarımızın daha farklı düşünmelerini, daha yaratıcı ve üretken olmalarına teşvik etmiş oluyoruz. 19 Şubat 2018
Ergoterapist Nimet Akman Altıok

Çoraptan bir aktivite yapabilmek birçok kişinin aklına gelen bir yaklaşım veya düşünce tarzı değil. Bu tür programlar ve aktiviteler sayesinde, çocuklarımızın daha farklı düşünmelerini, daha yaratıcı ve üretken olmalarına teşvik etmiş oluyoruz. Bir süre sonra çocuklarımız, herhangi bir nesne gördüklerinde, bu nesne ile neler yapabileceklerini düşünmeye başlarlar.

Çocuklarımıza bu esnek düşünme yapısını ve kreatif düşünme tarzını yerleştirmek, özellikle ilerleyen zamanlardaki yürütücü işlevselliklerini geliştiren bir durumdur. Dolayısıyla çocuklarınızla bu tür aktiviteler yapmanız ve/veya teşvik etmeniz, çok önerilen bir durumdur.

Bu aktivite neleri geliştirir?

1. Bir çorabı kuklaya dönüştürebilmek, yaratıcılık ve üretkenlik becerimizi geliştirir. 

2. Çorabı eline/parmaklarına geçirmek, motor planlama becerisini geliştirir. 

3. Farklı dokulara dokunmak, dokunsal ayırt edici (tactile discrimination) sistemini geliştirir. 

4. Kartonun uçunu yuvarlamak, parmak manipülatif becerisini geliştirir. 

5. Kartonu bantlamak, iki elin arasındaki koordinasyonu geliştirir. 

6. Kuklaya gözleri yapıştırmak, el göz koordinasyonu geliştirir.

7. Yünü belirli bir uzunluktan kesmek, ölçme becerisini geliştirir. 

8. Dikkat, organizasyon, planlama, zaman yönetimi (Time management) ve problem çözme gibi önemli bilişsel becerilerde bu aktiviteyle gelişir. 
Önemli Hatırlatma: Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER
YORUMUNUZ / GÖRÜŞÜNÜZ

MESAJINIZ GÖNDERİLİYOR,
LÜTFEN BEKLEYİNİZ...

MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. MESAJLARINIZ SAYFAMIZDA YAYIMLANMAYACAKTIR. YALNIZCA İÇERİK GELİŞTİRME AMAÇLI DEĞERLENDİRİLECEKTİR.

FORMDAKİ BAZI BİLGİLER EKSİK.
LÜTFEN GİRDİĞİNİZ BİLGİLERİ GÖZDEN GEÇİRİRMİSİNİZ...

GÖNDER