Ara Tatil İçin 7 Gün 7 Aktivite Önerisi

Tatilde çocuklarla neler yapabileceklerini düşünen anne babalar için 7 gün 7 aktivite önerisi hazırladık.

Bir haftalık ara tatil çocuklar ve ebeveynler için okul temposundan uzaklaşarak rahatlayıp eğlenme fırsatına dönüştürülebilir. 11 Kasım 2022
TRT Çocuk
Okul temposuna bir haftalık tatil ile kısa bir mola verildi. Bu ara çocuklar ve ebeveynler için okul temposundan uzaklaşarak rahatlayıp eğlenme fırsatına dönüştürülebilir. Tatilde çocuklarla neler yapabileceklerini düşünen anne babalar için 7 gün 7 aktivite önerisi hazırladık. Siz de çocuklarınızla birlikte uzun zamandır yapmak istediklerinizi listeleyebilir, ne zaman hangisini yapacağınızı kararlaştırabilirsiniz. Verdiğimiz önerileri de sizinkilerle birlikte değerlendirerek programınızı daha da zenginleştirebilirsiniz.

Pazartesi

Okula giden çocuğunuz ile güne keyifli ve uzun bir kahvaltı ile başlayabilirsiniz. Birlikte onun sevdiği kahvaltıyı hazırlayabilir ya da ona haber vermeden sürpriz yapabilirsiniz. Onu kahvaltı masasına götüren kısa ipuçları içeren notlarla kahvaltıya biraz eğlence katabilirsiniz. Sonrasında uzun zamandır birlikte yapmak istediklerinizi listeleyin ve ne zaman hangisini yapacağınızı kararlaştırın. Örneğin pazartesi öğleden sonranızı uzun zamandır görmeyi düşündüğünüz ama hafta sonları kalabalık olabilecek bir sergi ziyareti için ayırabilirsiniz.

Sergi önerilerimiz: Sakıp Sabancı Müzesi, Masal Müzesi, İstanbul Modern (çevrimiçi)

Salı

Patlamış mısır eşliğinde harika bir sinema keyfine ne dersiniz? Evinizi sinema salonuna dönüştürerek en sevdiğiniz filmleri yeniden izleyebilirsiniz. İsterseniz de uzun zamandır beklediğiniz vizyondaki sinema filmini birlikte sinema salonuna giderek izleyebilirsiniz. İzledikten sonra güzel bir yemek eşliğinde filmin değerlendirmesini yapabilir, düşündüren ve güldüren bölümlerini konuşabilirsiniz.

Film önerilerimiz: Aslan Hürkuş Görevimiz Gökbey, Tay

Çarşamba

Hafta ortası hava koşulları uygunsa dışarıda değilse evde bir spor etkinliği planlamak iyi fikir olabilir. Çocukların günlük olarak harcaması gereken enerji yetişkinlerden oldukça fazla. Çocuğunuzun özel olarak ilgili olduğu bir spor varsa birlikte deneyebilir yoksa da sınırları zorlamadan birlikte bisiklete binme, futbol oynama, ip atlama gibi farklı alternatifleri deneyebilirsiniz. Spor günü hem sizi hem de çocukları bedensel ve ruhsal olarak rahatlatabilir. Dilerseniz yalnızca bir müzik açarak birlikte eğlenceli ve ilginç danslar da deneyebilirsiniz.

Perşembe

Birlikte sonbahar etkinliği düzenleyerek çocuğunuzla güzel bir hatıra kitabı ya da tablo hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuzla farklı ağaç ve bitkilerden sonbahar yaprakları ve çiçekler toplayın ve hangi ağaca veya çiçeğe ait olduğunu not edin. Sonrasında küçük bir defter alın ve ilk sayfasına tarihi, günü, havayı, nereden topladığınızı hatta duygularınızı yazın. Sonrasında her sayfaya yaprağı, çiçeği yapıştırarak ağacı ya da çiçeğin adını yazın. Topladığınız malzemeleri siyah ya da beyaz mukavva üzerine de yerleştirerek harika bir sonbahar tablosu da yapabilir, çocuğunuz ile imzanızı atabilirsiniz. Bu etkinlikten sonra evde okunan ve okunmayan kitaplara bakabilir, yenilerine yer açabilirsiniz. Gününüzün kalan kısmında kitaplar üzerine konuşup sohbet etmek ebeveyn ve çocuk ilişkisi için de büyük yarar sağlayacaktır. Kitap seçimi için bünyesinde birçok çocuk kitabı içeren TRT Çocuk Kitaplık uygulamamızı  Apple Store ve Google Play'den indirerek, istediğiniz kitapları seçip okuyabilirsiniz. 

Cuma

Haftanın evdeki son gününü birlikte evde dinlenerek ya da çocuklarınızla oyun oynayıp etkinlik yaparak geçirebilirsiniz. Onunla ne oynayacağınıza çocuğunuz karar verebilir. Kuralları ve oyun seçimini ona bırakın. Yaşına ve talebine göre şekillenecek bir çok etkinliğin yanı sıra önereceğimiz “Balık Yemi Sayma’’ etkinliğini de tercih edebilirsiniz.

Malzemeler
10 adet ponpon
1 adet buzdolabı poşeti
Tükenmez kalem
Su

Yapılışı

Öncelikle kalemini alarak buzdolabı poşetinin üzerine büyükçe bir balık çizin.
Ardından poşetin üzerine dağınık şekilde ponpon boyutunda 10 adet yuvarlak çizin.
Sağ yukarıya skoru yazabilmek için sağ yukarıya bir kutucuk çizin.
Poşet yeteri kadar su ile doldurun.
Ponponları da poşete koyarak kilidini kapatın.
Ponponları yuvarlakların olduğu yere getirerek eğlen ve sayı saymayı öğren.

Cumartesi

Hafta sonu çocuklarla birlikte açık havada aile dostlarınızla buluşabilirsiniz. Doğanın güzelliklerini hatırlatıcı gezinizde çocuğunuzun da fikrini alarak bir rota oluşturabilirsiniz. Yakınınızda hayvanat bahçeleri bulunan park ve doğa merkezleri harika bir seçenek olabilir. Doğa yürüyüşü, balık tutma, kaya tırmanışı, hatta yakınınızda var ise bir gecelik kaplıca tatili bile yapabilirsiniz. Bu geziler sırasında doğa ve çevre fotoğrafları çekmek eğlenceli olabilir.

Pazar

İşte tatilin son günü geldi. Bu dinlenme günlerinin ardından gelecek olan yoğun okul hayatına yumuşak bir geçiş için sakin bir gün tercih edilebilir. Bu sakin günü evde bir kahvaltı, kek veya çorba gibi tarifler denemek için bir fırsat olarak kullanabilirsiniz. İster çoktan yapmak üzere planladığınız bir yemek için çocuğunuzdan yardım isteyebilir isterseniz de çocuğunuza sorarak canının istediği bir yemeği birlikte yapabilirsiniz. Önce tarife bakmak için ardından malzemeleri seçerek hazırlamak için ve son olarak yapılış aşamasında birbirinizden yardım alabilirsiniz. Yaşına göre görevler vererek hem çocuğunuzun sorumluluk duygusunu geliştirmiş olur hem de birlikte yiyeceğiniz bir yemek ortaya çıkarmanın keyifli duygusunu paylaşmış olursunuz.Önemli Hatırlatma: Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.

YORUMUNUZ / GÖRÜŞÜNÜZ

MESAJINIZ GÖNDERİLİYOR,
LÜTFEN BEKLEYİNİZ...

MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. MESAJLARINIZ SAYFAMIZDA YAYIMLANMAYACAKTIR. YALNIZCA İÇERİK GELİŞTİRME AMAÇLI DEĞERLENDİRİLECEKTİR.

FORMDAKİ BAZI BİLGİLER EKSİK.
LÜTFEN GİRDİĞİNİZ BİLGİLERİ GÖZDEN GEÇİRİRMİSİNİZ...

GÖNDER