YARDIM KONULARI

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut euismod dui a velit fermentum, vel mollis tortor imperdiet. Integer pellentesque at velit at tristique. Morbi nec sollicitudin purus. Aliquam vel porttitor sapien. Nulla quam justo, laoreet et metus quis, pulvinar elementum quam.

Yurt dışı program/animasyonların sadece TV yayın hakkı belirli bir süre kurumumuza aittir. Bu nedenle dijital platformlarda bölümler yayınlanmamaktadır.
Çizgi Film Makinesi'nde yayınlanmak üzere yaptığın resimleri şimdilik ne yazık ki ekranda gösteremiyoruz ancak ilgili programımız yeniden resim talep ettiğinde, ekranımızdan mutlaka haberdar olacaksınız.
Çocuklara yönelik yeni projeler için detaylı bilgiyi YAPIMCILAR sayfamızda bulabilirsiniz.
Yayınlarımız veya web sitemizle ilgili yorum, öneri, şikâyet ve taleplerinizi BİZE ULAŞIN'dan gönderebilirsiniz.

Türksat 4A Batı 42ºE / Türkiye - Avrupa,  Frekans 11.958, POL   V, Sembol 27500, FEC 5/6 Türksat 3A Doğu 42ºE / Türkiye - Orta Asya, Frekans 11.096, POL             H, Sembol 30000, FEC 5/6 Eutelsat 7A 7ºE, Frekans 10.762, POL V, Sembol 30000, FEC 3/4 Galaxy 19 (263°E), Frekans 11.960, POL V, Sembol 22000, FEC 3/4 Yamal 300K (90ºE), Frekans 10.972, POL V, Sembol 11200, FEC 3/4 Platform Kanalları Digitürk 160,      D-Smart 125,     Tivibu 166, Teledünya 111,          Kablo TV K6

Sevdiğiniz yarışma programına katılmak için YARIŞMALAR sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ekranımızda görmek istediğiniz tüm çizgi dizi, program ve belgeselleri trtcocukizleyici@trt.net.tr adresi üzerinden bizlere iletebilirsiniz. Mesajınız en kısa sürede değerlendirilmek üzere ilgili birimlerle paylaşılacaktır.

İzlediğiniz tüm çizgi dizi, program ve belgeseller konusunda uzman editör ve pedagog ekibimizin titiz denetimlerinden geçtikten sonra izleyiciyle buluşmaktadır. 

Farklı yaş gruplarına hitap eden ağırlıklı olarak yerli yapımlarımızın ve az sayıdaki yabancı yapımların herhangi bir zararlı öğe barındırmamasına son derece dikkat ediyoruz.Yayınımız sırasında 21.30 'da uyku saati uyarısı yayınlanmakta olup, hemen arkasından çocukların uykuya geçişi kolaylaştırmak amacıyla Ninniler gibi daha sakin programların yayınına geçilmektedir.
Siz de çocuğunuzun bu uyarıyı görmesini sağlayabilir ve bu konuda teşvik edici olabilirsiniz.
Ayrıca, çocukları uyumadığı için gece yayını talep eden bazı ebeveynlerimiz ve yurt dışında yaşayan, kanalımızı takip eden izleyicilerimiz için de 24 saat yayın yapılmaktadır.
Hangi oyunu, hangi browserda (google chrome, firefox vb) açamadığınızın bilgisini detaylı olarak BİZE ULAŞIN 'dan iletirseniz sorunun nedeni tespit edilerek en kısa zamanda çözüme kavuşturulacaktır.

Yerli yapımların üretimi senaryo onayı, hedef kitlesi, pedagog değerlendirmesi gibi süreçlerden geçtiği için ekranımızda yer alması uzun sürebilmektedir. 

Hedef kitlemiz 3-12 yaştır, Sürekli olarak yeni izleyicilerin aramıza katılmakta ve programlarımızı ilk defa izlemektedir.Yayında, bazı öğretici programların tekrarının da okul öncesi çocukların öğrenmesi için faydalı olduğu dikkate alınmaktadır.

TRT ÇOCUK, kaliteli ve pedagog kontrollü yerli programlarına yenilerini eklemeye devam edecektir.

TRT ÇOCUK Gizlilik Politikamız ile Kullanım Koşullarımıza göz atabilirsiniz.
İnterneti güvenli kullanmak oldukça önemlidir. İnternet kullanımıyla ilgili detaylar için  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna(BTK) ait http://www.guvenlinet.org/tr 'yi ziyaret edebilirsiniz.

Oyunun açılması zaman alıyorsa, web browserınız en son versiyon olmayabilir.
Browser ayarlarınızdan ilgili güncellemeyi yapabilirsiniz.
Ayrıca, web sitemizin teknik alt yapısı kullanıcılarımıza mümkün olduğunca hızlı şekilde cevap verebilecek şekilde hazırlanmış olup bağlantı hızınız veya aşırı talep olduğu anlarda bir iki dakika daha açılmasını beklemeniz gerekebilir. Bu durum çoğunlukla oyun ve videolarda yaşanabilir. 

Eğer web sitemizde oyun açılmaması, video izleyememe, web sayfası yüklenememe gibi teknik sorunlar yaşıyorsanızsunucu, browser veya teknik nedenler sebebiyle olabilir. 

Teknik sorunlarınızla ilgili browser, versiyon, sayfa gibi detaylı bilgileri Bize Ulaşın’dan bize ileterek, sorunu çözümlememize yardımcı olabilirsiniz. 

Web sitemizi mobil ve tabletten açtığınızda oyunlarımızı ilgili storelardan indirerek oynayabilirsiniz. Web sitemizin ara yüzü mobil uyumludur. 

TRT ÇOCUK kanalı programları İbi, Kuzucuk, Maysa ve Bulut, Tel Ali oyun uygulamaları Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT)'ye ait Apple Store ve Google Play hesaplarından ücretsiz olarak indirilebilmektedir. 
Bilgisayarınızda sitemizdeki bir oyunu açmaya çalıştığınızda donuyorsa, ilgili program bilgisayarınıza doğru yüklenmemiş olabilir. 

TRT ÇOCUK, hedef kitlesi sadece çocuklar olan ve çocuk merkezli yayın yapan tematik bir kanaldır.
TRT ÇOCUK hedef kitlenin sağlıklı gelişimini desteklemek için kamu yararına faaliyetlerde bulunur.

TRT ÇOCUK sunduğu içerik hizmetinde aşağıdaki hususları dikkate alır
• Genel ahlakın gereklerini, milli gelenekleri ve manevi değerleri gözetmek,
• Türk milli eğitiminin temel görüş, amaç ve ilkelerine uymak,
• Kolayca anlaşılabilir, doğru, temiz ve güzel bir Türkçe kullanmak,
• Beden ve ruh sağlığına zarar verecek hususlara yer vermemek.

Daha fazla bilgi için TRT ÇOCUK YAYIN İLKELERİNE bakabilirsiniz.

TRT ÇOCUK, okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar için içerik sunar.
TRT ÇOCUK’un geniş bir yapım yelpazesi vardır.

İçerikler; çocukların yaşları, algı düzeyleri ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanır. Eğitsel ve öğrenmeye yönelik içeriklerin aktif ve interaktif özellikte olmalarına dikkat edilir. TRT ÇOCUK çocuklara kültürel değerler çerçevesinde eğlenceli, bilgilendirici ve her türlü olumlu gelişime yönelik içerik sunar. Ancak bunu yaparken gerçek dünyayı çocuklardan saklamak istemez.

TRT ÇOCUK içeriği; Çocukların dünyayı kavramasına, gerilimli ve tehlikeli durumları anlayıp bunlarla başa çıkmasına yardımcı olur. Seçilen çocuk içeriği, yetişkinlerin çocukların davranış standartları hakkındaki endişe ve beklentilerini dayatmaktan ziyade çocuklara özgü ve ilişkin olmalıdır. Çocuklar için tasarlanan içerikte basmakalıp yargılar ve ayrımcılığı önlemek için özel dikkat gösterilmelidir.  

Okul Öncesi Yaş Grubu için Hedeflenen Kazanımlar
• Kişisel özelliklerinin ve farklılıkların tanınmasına destek olmak,
• Farklılıklara karşı (ırk, fiziksel ve zihinsel engel, cinsiyet vb.) duyarlılık ve saygı duygularını oluşturmak,
• Nesne-durum ilişkisini kavramaya yönelik kazanımlar sağlayıp ayırt etme becerisinin gelişimini desteklemek,
• Nesne ve varlıklar arasındaki ayırt edici özellikleri doğru gözlemleyebilme (büyük-küçük, sıvı-katı vb…) yetisini kazandırmak,
• Dil ve anlatımın yalın, kavramların ifadesinin açık ve net bir şekilde ifadesini güçlendirip dil gelişimine katkı sağlamak,
• Duygusal gelişimi desteklemek,
• Cinsiyet ayırımının net ifadesini güçlendirmek,
• Çevre ve doğa bilincini kazandırmak,
• Farklı sosyal yapılar hakkında farkındalık oluşturmak,
• Sosyalleşme süreçlerine destek olmak,
• Çoklu zekâya katkı sağlamak,
• Soyut ve somut kavramların belirginleştirilmesi yoluyla algı süreçlerinin gelişimine destek sağlamak. 
Okul Çağındaki Çocuklar için Hedeflenen Kazanımlar: Okul çağındaki çocuklar için,  okul öncesi yaş gruplarında hedeflenen kazanımlara ek olarak aşağıdaki kazanımlar hedeflenmektedir:
• Akıl yürütme ve problem çözme becerilerini geliştirmek, sebep-sonuç ilişkisinin kavranmasına yardımcı olmak
• Empati kurabilme becerisine destek olmak,
• Evrensel insani ve ahlaki değerlerin içselleştirilmesine yardımcı olmak,
• Kültürel değerlerin içselleştirilmesi,
• Yerel ve küresel değerler arasındaki denge ve ilişkinin kurulmasına yardımcı olmak.

TRT ÇOCUK KANAL KOORDİNATÖRLÜĞÜ

Ahmet Adnan Saygun Caddesi, No:83 PK:34347 Ulus/Beşiktaş/İSTANBUL